Roll of Honour

Trainees achieved qualifications from January 2016

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

A
Aimee Rankin,
Business & Administration, Peerie Foxes
Alanah Young, Business & Administration, SIC Executive Services
Alexander Nicol, Fabrication & Welding Engineering, Malakoff Ltd
Alexander Nunn-Thomson, Engineering Maintenance, Scottish Sea Farms Ltd
Alexis Robertson, Business & Administration, Shetland Islands Citizens Advice Bureau
Amanda Couper, Hairdressing, Kool Kutz
Anya Hutchison, Hairdressing, Hair 4 U
Back to top of page

B
Bobby Williamson, Fabrication & Welding Engineering, Malakoff Ltd
Brendan Anderson, Vehicle Maintenance & Repair (Heavy Vehicle), Greenhead Maintenance Services Ltd
Bronwyn Nicolson, Social Services & Health Care, SIC Community Health & Social Care Services
Brydone Williamson, Engineering Maintenance, SIC Infrastucture Services (Ferry Operations)
Back to top of page

C
Caitlin Robertson, Social Services & Health Care, SIC Community Care Resources
Calum Williamson, Professional Cookery, NHS Catering
Cameron Gibbs, Domestic Plumbing, E&H Building Contractors Ltd
Back to top of page

D
David Albutt,
Vehicle Maintenance & Repair (Heavy Vehicle), R.S Henderson Haulage Contractors
Danny Gold, Engineering Maintenance, SIC Infrastucture Services (Ferry Operations)
Darryl Spence, IT Professional, SIC Corporate Services ICT
David Wagstaff, Construction Contracting Operations (General), Shetland Recreational Trust (Clickimin Leisure Complex)
David White, Domestic Plumbing, SIC Infrastucture Services (Environment & Transport)
Daynah Leask, Social Services & Health Care (SIC Community Health & Social Care Services, Community Care Resources)
Deborah Smith, Hairdressing, Sharp Image
Duncan Stewart, Engineering Maintenance (Electronic), Tait Electronics Ltd
Back to top of page

E
Edward Nicolson, Fabrication & Welding Engineering, Ocean Kinetics Ltd
Ellie Duncan, Children & Young People, Hame Fae Hame
Emma Leask, Business & Administration, Shetland Freezer Foods
Ewen Tait, Construction, SIC Corporate Services (Capital Programmes)
Back to top of page

F
Back to top of page

G
Gary Sutherland,
Engineering Fabrication & Welding, Ocean Kinetics Ltd
Back to top of page

H
Harold Gilfillan,
Engineering Maintenance, L&M Engineering
Back to top of page

I
Back to top of page

J
Jakob Eunson,
Agriculture, Uradale Farm
Jacqui Ridland, Children & Young People, Peerie Foxes
Jethro Smith, Fabrication & Welding, Malakoff Ltd
John Robert Manson, Construction (Contracting Operations General), E&H Building Contractors Ltd
Jolene Arthur, Business Administration (SIC Corporate Services, Finance)
Joseph Richardson, Vehicle Maintenance & Repair (Heavy Vehicle), DFDS Shetland
Josephine Nisbet, Hairdressing, The Hair & Beauty Room
Judy Priest, Social Services & Health Care, SIC Community Health & Social Care Services
Back to top of page

K
Kayleigh Anderson,
Children and Young People, Peerie Foxes
Kirsty-Anne Cousins, Children and Young People, Hame Fae Hame
Back to top of page

L
Laura Kay, Business & Administration, Jim's Garage Ltd (Toyota)
Lauren Brown, Social Services & Health Care, SIC Community Health & Social Care Services
Lauren Mainland, Business & Administration, Shetland Freezer Foods
Lauren Tulloch, Hairdressing, Studio 4
Leighton Black, Engineering Maintenance, Grieg Seafood Shetland Ltd
Lesley Morrison, Business & Administration, Malakoff Ltd
Lewis Calderwood, Agriculture, JK Mainland
Liam Anderson, Parks, Gardens & Green Spaces, SIC Children's Services, Sport & Leisure
Luke Cromwell, Engineering Fabrication & Welding, Malakoff Ltd
Luke McAlister, IT Professional, SIC Corporate Services ICT
Lynsey Johnson, Social Services & Health Care, SIC Community Health & Social Care Services
Back to top of page

M
Megan Leask, Business & Administration, D.H Marine Shetland Ltd
Megan Williamson, Business & Administration, Shetland Vets
Mervyn Smith, Construction (Built Environment Design), SIC Infrastucture Services (Roads)
Mitchell Roberts, Engineering Maintenance, EMN Plant Ltd
Back to top of page

N
Neil McTaggart, Domestic Plumbing, DITT Construction Ltd
Back to top of page

O
Olaf Henriccssen,
Construction (Contracting Operations General), SIC Infrastucture Services (Roads)
Back to top of page

P
Back to top of page

Q
Back to top of page

R
Rachael Williamson, Business & Administration, Northwards Ltd
Ritchie Williams, Engineering Fabrication & Welding, Ocean Kinetics Ltd
Robert Skinley, Vehicle Maintenance & Repair (Heavy Vehicle), Greenhead Maintenance Services Ltd
Back to top of page

S
Sam Pitt, Construction Highways Maintenance, SIC Infrastucture Services (Roads)
Sarah Sandison, Business & Administration, NFU Mutual Insurance Society Ltd
Scott Adamson, Vehicle Maintenance & Repair (Light Vehicle), Tingwall Motor Garage
Shane McDonald, Construction (Carpentry & Joinery), SIC Development Services (Housing Repairs)
Sophie Tulloch, Hairdressing, Jax Hair Studio
Stuart Alderson, Fabrication & Welding Engineering, Malakoff Ltd
Stuart Anderson, Engineering Maintenance, Grieg Seafood Shetland Ltd
Stuart Hughes, Construction (Contracting Operations Surveying), DITT Construction Ltd
Back to top of page

T
Thomas Sclater, Business Administration, The Shetland Times
Tomas Smith, Domestic Plumbing, SIC Development Services (Housing Repairs)
Back to top of page

U
Back to top of page

V
Valerie Sales,
Business & Administration, Jim's Garage Ltd (Mitsubishi)
Vania Johnson, Hairdressing, Shearing Shed
Back to top of page

W
Back to top of page

X
Back to top of page

Y
Back to top of page

Z

 

 
User Rating: / 0
UsefulVery Useful 
Train Shetland – Vocational Training manages Modern Apprenticeships across a wide range of companies throughout Shetland. We support a range of applicants; school leavers, students and adults, looking for skills-based employment with training. We are also responsible for co-coordinating Undergraduate summer placements with local companies through a national enterprise scheme.